Dijitalleşme

Mevcut tesisler yetersiz dokümante edilmiş ya da mevcut dokümantasyona dahil edilmemiş önemli değişiklikler yapıldıysa tesisteki mevcut durum bir mühendislik rekonstrüksiyonu ile ideal duruma getirilebilir. “As-built” mühendisliği olarak da adlandırılan bu durum tersine mühendislik uygulamalarına bir örnektir. Bununla birlikte tesis modernizasyonu, kapasite arttırımı, enerji verimliliğinin arttırılması ve tesis taşınması süreçlerinde tersine mühendislik çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut bir endüstriyel tesis için tersine mühendislik sürecinin uygulanmasının iki yolu vardır:

 1. Manuel Tersine Mühendislik: Saha değişikliklerinin analizi ve saha keşif çalışmaları nitelikli personeller tarafından gerçekleştirilir. Bu yöntem:
  • zaman alıcı,
  • maliyetli,
  • daha az kesin ve dolayısıyla daha az güvenilirdir.
 2. Lazer Tarama ile Tersine Mühendislik: Lazer tarama cihazı ile tesislerin taranarak elde edilen nokta bulutunun işlenmesi sonucu 3-D modellemenin yapılabildiği bu yöntem:
  • hızlı,
  • daha ekonomik,
  • son derece doğru ve güvenilirdir.

Gizil Enerji olarak tesis yöneticilerine mevcut endüstriyel tesislerinin orijinal haline birebir uygun olarak 3D modellenmesinde ve “as-built” çizimlerinin lazer teknolojisi kullanarak oluşturulmasında “one-stop-shop” olarak çözümler sunuyoruz. Tersine mühendislik sürecini uygularken izlediğimiz sistematik:

 1. Lazer tarama ile nokta bulutunun elde edilmesi,
 2. Nokta bulutunun işlenmesi ve son modelin fiziki modele en yakın özellikte olması için düzeltmelerin uygulanması,
 3. 3D CAD modelinin oluşturulması,
 4. 3D modele veri girişinin yapılarak akıllı model haline getirilmesi,
 5. Çeşitli sistemlerle entegrasyonunun sağlanması,